15 Kasım 2009 Pazar

yolculuk..

Yolculuk etmek.. Bir yerden bir yere sebepli-sebepsiz yolculuk etmek..

Yolun kendisi mi acaba önemli olan? Bulunduğun yerden istediğin yere ulaşana kadar geçirdiğin sürede öğrendiklerin seni başka birisi yapabilir mi?

Kimisi kitap okur mesela.. Zamanın nasıl geçtiğini anlamamak için sık kullanılan bir yöntem.. Ama bunu evdeyken yapmakta mümkün.. Bir kitaptan kazandıklarını evde, işte, heryerde kazanabilirsin.. Yolculuk için özellikle ne yapmış oluyosun ki kitap okuyarak? Ertelesen biraz okumayı.. En azından gittiğin yerde okusan.. Daha sabit biçimde belki..

Eskişehirden binen öğrenci İstanbul'a kadar okuduklarında bir farklılık hissetmiş midir? Belki Sakarya civarlarında yeşillik, temiz hava derken.. Yine de yolculuk bu değil.. Olmamalı sanki.. Sürekli yapabildiğin bir şey olmamalı..

Dışarıyı seyretmek diyebilir bazıları.. Tren yollarında çok fazla çalışma olmadığını ve yolun çok değişmediğini düşünürsek onuncu seferden sonra bir farklılığı kalmayacaktır onunda.. Yine de bazı yönlerden yolculuğa yakışır bir şey.. Aynı ağacı onuncu görüşün olsa da farklı düşünebilirsin.. Belki artık orada olmadığını farkedersin ve bu seni gerçekten yaralar.. Belirli değişkenlere göre dışarıda ki hayatı sadece ordan bir an için geçerken incelemek yolculuğa has olabilir.. Tartışılır..

Müzik dinlemek olabilir.. Aynı yerlerden geçiyorsunuzdur fakat şarkı başkadır.. Bıraktığı etki... Bilmiyorum bu da tartışılabilir bir şey sanki..

Eğer trenle yolculuk yapıyorsanız en güzeli yemeklide oturmaktır mesela.. Sigara içilebildiği dönemde çok daha iyi olduğunu düşünüyorum ama şimdi de kötü sayılmaz.. Dışarıyı izleyip müzik dinlerken biranızı yudumlayabilirsiniz..

Ağacın orda olmadığını tam üçüncü biranızı bitirirken fark edersiniz.. Hele bir de arkada Radiohead falan çalıyorsa trenin içinde değilde altında olmak istekleriniz arasında hızla yükselebilir.. Muhtemelen ilk üçe girer..

Gece treni de olsa, gündüz de olsa yemeklide yeni birileriyle tanışmak.. Sanki arkadaşmışsınız gibi saatlerce konuşup muhabbet edersiniz.. Kimseye anlatılmamış olanları anlatırken, kimseye anlatılmamış olanları dinlersiniz.. Bence yolculuk bu olmalı.. Senin gibi, o dakikaya özel olarak mekansız olan diğer insanlarla tanışmak..

Yarın ki yolculuğuma, kendimi benim gibileri bulmaya ikna ederek başlıyorum.. Kendimi kurtarmak için en iyi oladuğunu iddia ettiğim şeyi yalanlarımla destekliyorum sanırım..

Ne beklenirdi ki başka benden..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder